SLG CeljeSLG Celje

Nagrade v sezoni 2009/2010

Uprizoritev Hiša Bernarde Alba
Zlati lev za najboljšo predstavo v celoti

 

 

Na festivalu komornega gledališča Zlati lev v Umagu je uprizoritev Hiša Bernarde Alba v režiji Diega de Bree prejela zlatega leva za najboljšo predstavo v celoti.

Obrazložitev strokovne žirije
Lorcov tekst, ki je bil v zgodovini gledališča uprizorjen na vse možne načine in tisočkrat, je ta ekipa uspela uprizoriti na posebno fascinanten način.

Na jasnih temeljih koreodrame se de Brea odloči, da igralke s svojo igro brez besed, s simboli in specifičnim gledališkim vokabularjem izpovejo zgodbo o nesrečnih ženskah, ki v njihovi interpretaciji ne govori samo o rigidni Španiji, temveč o vseh ženskah na tem svetu.

Njegove slike so briljantne, a spet jasne. Njegov diskurz je nagnjen k simbolizmu, a niti v enem trenutku ni zdrsnil v banalnost ali vsiljevanje stališča. Delo z igralkami žirija ocenjuje kot odlično, ker se vse emocije pretakajo skozi ta izključno ženski ansambel.

Kostumografija, izbor glasbe in scenografija so povsem sinhronizirani z idejo predstave – podpirajo igralke, vsi skupaj pa služijo ideji prenašanja misli gledalcu na vsak možen čutni način. Gledalci so celo njihove medsebojne dotike, naj so bili nežni ali grobi, občutili na lastni koži.

Simbolika je vrhunsko rafinirana in nepretenciozna, igra privedena do izvrstnosti, a predstava košček umetnosti, v kateri se težko najde napaka.

Strokovno žirijo so sestavljale dr. Manca Košir, predsednica žirije, Jelena Veljača in Dubravka Ostojić.

 

Minca Lorenci

Nagrada strokovne žirije za najboljšo igralko v sezoni 2008/2009 v skupnem projektu Za zaveso SLG Celje in NT RC za vloge v predstavah Čarovnice, Hiša Bernarde Alba in Samorog

 

 

Obrazložitev strokovne žirije
Minca Lorenci je v pretekli gledališki sezoni številne uspešne kreacije vlog, ki jih je ustvarila kot članica ansambla Slovenskega ljudskega gledališča v Celju v preteklih letih, nadgradila s tremi odmevnimi interpretacijami. Kot del skupine je odlično dopolnila uglašeno igro čarovnic v Dahlovi igri, ki jo je SLG Celje pripravilo za mladinsko občinstvo. Od burkaško groteskne čarovnice se je popolnoma razlikovala druga vloga v pretekli sezoni. Kot Martirio v Lorcovi Hiši Bernarde Alba je bila hkrati nepogrešljiv del peterice nezadovoljenih mladih žensk, ki jih dušijo zatajene strasti, in samosvoja v lastnem iskanju osmislitve svojega bivanja, ki je v predstavi vselej kruto prekinjeno. Vrhunec sezone in najbrž eden izmed pomembnejših trenutkov njene igralske kariere je bila vloga blazne Uršule v Strniševem Samorogu. Zahtevno vlogo norice, ki razume več od drugih ljudi, je Minca Lorenci odigrala s pretresljivimi poudarki in prepričljivimi neverbalnimi izpovednimi sredstvi ter s svojo igro nadgradila in dopolnila sklenjeno celoto umetniških kreacij v celjski uprizoritvi Strniševe poetične drame. Minca Lorenci je v pretekli sezoni ponovno dokazala, da je sposobna samosvojo igralsko poetiko subtilno vpeti v igro ansambla, ne da bi pri tem izgubila svojo posebno izrazno moč.

Strokovno žirijo so sestavljale dramaturginja in predavateljica Katja Mihurko Poniž (predsednica), novinarka NT RC Janja Intihar in profesorica Poslovno-komercialne šole Celje Irena Lasnik.

 

Pia Zemljič

Nagrada zlata paličica za najboljšo žensko vlogo

 

 

Pia Zemljič je prejela nagrado zlata paličica za najboljšo žensko vlogo za igralsko kreacijo v predstavi Mala morska deklica Hansa Christiana Andersena v režiji Ivice Buljana in izvedbi Mini teatra iz Ljubljane.

Obrazložitev strokovne žirije
Pia Zemljič v predstavi Mala morska deklica ne igra zgolj naslovnega lika, temveč prehaja različne ravni, od občutljive pravljične deklice do radožive pripovedovalke ter neposredne in mestoma ironične komentatorke dogajanja. Širok spekter različnih izraznih sredstev vseskozi uporablja vešče in igrivo.
Strokovno žirijo so sestavljali Igor Saksida (predsednik), Petra Pogorevc in Jaša Jamnik.

 

Anica Kumer

Nagrada satir za igro na 6. Slovenskem festivalu komornih uprizoritev SKUP za vlogo v predstavi Milana Jesiha Triko v izvedbi Slovenskega ljudskega gledališča Celje

 

 

Obrazložitev strokovne žirije
Anica Kumer, žlahtna komedijantka, je v tkanju jesihovske trikojskosti preigravanja situacij razpoznavala estetska razpoloženja v igri v sozvočju z režijskim videnjem sodobnega branja besedilne predloge. V številnih premenah, preobratih in transformacijah upodobljenih likov in v mreženju uprizoritvenih preskokov je žarel poseben erotičen odnos do igralskega poklica, virtuoznost uprizarjanja, saj je njena igralska radost in uživanje v preigravanju igrarij pomenila prikazovanje ustvarjalnega zanosa različnih stilov igre. Njen pretanjen igralski habitus, ki je do gledalca »prihajal« kot Jesihov ludizem in ga je pesnik našega časa zapisoval že v preteklem stoletju, je prepričal, da je ta čas še vedno tukaj in zdaj.
Strokovno žirijo so sestavljali Janez Bermež, gledališki igralec in dobitnik Borštnikovega prstana – predsednik žirije, Mojca Kreft, dramaturginja in teatrologinja, in Branka Bezeljak, režiserka in gledališka pedagoginja.

 

Luka Martin Škof

Nagrada satir na 6. Slovenskem festivalu komornih uprizoritev SKUP za režijo predstave Milana Jesiha Triko v izvedbi Slovenskega ljudskega gledališča Celje

 

 

Obrazložitev strokovne žirije
Luka Martin Škof, obetajoč predstavnik mlade generacije slovenskih režiserjev, je igro Milana Jesiha Triko razumel kot izziv današnjemu času, čeprav je igra podnaslovljena kot burka.
Z igralskim ansamblom celjskega gledališča je uspel uprizoriti raznotere vsebinske, humorne in pesniške dimenzije te igre. Razplastil jo je v njenih izraznostih, parafraziranju in duhovitih medčloveških odnosih. Režiser je s svojim izvirnim in sodobnim pristopom razumevanja/branja dramskega besedila dokazal, da je Jesihova igra še vedno aktualna, prepoznavna in za ugledališčenje vselej znova izvrstna dramska poezija, ki opredeljuje naše bivanje.
Strokovno žirijo so sestavljali Janez Bermež, gledališki igralec in dobitnik Borštnikovega prstana – predsednik žirije, Mojca Kreft, dramaturginja in teatrologinja, in Branka Bezeljak, režiserka in gledališka pedagoginja.

 

 

David Čeh


Nagrada bronasti celjski grb za vrsto vrhunskih igralskih kreacij v najzahtevnejših igralskih vlogah

 

 

Za številne odlično odigrane vloge in kot vzpodbudo za nadaljnjo ustvarjalno pot Mestni svet Mestne občine Celje podeljuje gospodu Davidu Čehu bronasti celjski grb.

Iz  obrazložitve
Gledališki igralec David Čeh je član gledališkega ansambla Slovenskega ljudskega gledališča Celje od leta 1998. V skoraj enajstih letih umetniškega ustvarjanja na odru omenjenega gledališča se je razvil v zrelo igralsko osebnost. Je eden najmočnejših igralcev srednje generacije gledališčnikov v Celju, prav gotovo pa tudi v slovenskem gledališkem prostoru. Vloge oblikuje natančno in suvereno, tako v klasičnih kot tudi sodobnih tekstih, z enako zavzetostjo in natančnim razmislekom pa se loteva vlog v predstavah za otroke. Njegove največje odlike so govorna sposobnost in obvladovanje telesa, saj se zaveda pomembnosti usklajenosti vseh igralčevih izraznih sredstev – govornega aparata in telesa. /…/
Je igralec velikih igralskih preobrazb, lahko se spopada z najzahtevnejšimi vlogami sodobne in klasične dramatike, njegova odlika pa je tudi velika gibalna spretnost. Zato s svojim delom nedvomno daje pečat Slovenskemu ljudskemu gledališču Celje in mestu, kjer ustvarja.