SLG CeljeSLG Celje

William Shakespeare

Sen kresne noči

A Midsummer Night's Dream

Režiser Jaša Koceli

Romantična komedija

vsebina
zasedba
gledališki list
vsebina
zasedba
gledališki list

Dramski opus Williama Shakespeara (1564–1616) obsega 36 iger, predstavlja vrh elizabetinske in vse renesančne dramatike ter se zvrstno deli na več skupin. Komedije in tragedije so vrhunec njegovega pisanja, s katerim je zastavil temeljna eksistencialna vprašanja in nakazal smer kasnejši dramatiki. Slavnostna igra Sen kresne noči je bila napisana okoli leta 1595 in je bila krstno uprizorjena v počastitev poročne slovesnosti dveh dvorjank iz plemiških družin, ki sta podpirali njegovo gledališko skupino.
Pri pisanju romantične komedije Sen kresne noči se je Shakespeare navdihoval pri različnih virih, od srednjeveških romanc do Ovidovih Metamorfoz in Chaucerjevih Canterburyjskih zgodb. Dogajanje je postavljeno v Atene v čas priprav na poroko atenskega vojvode Tezeja s kraljico Amazonk Hipolito. V romantični komediji se prepletajo različne zgodbe. Medtem ko sta dva para zaljubljencev postavljena pred erotično skušnjavo v kresni noči, ko je spolna sla močnejša od čustvene zavezanosti izbrani osebi, skupina amaterjev pripravlja uprizoritev mitične ljubezenske tragedije o Piramu in Tizbi, v domišlijskem svetu pa se spreta vilinski kralj in kraljica. Posebno mesto v igri pripada sanjski ljubezenski sli, ki jo povzroči sok magične cvetlice. V realnem svetu se dogajajo uslišane in neuslišane ljubezni: Helena ljubi Demetrija, on ljubi Hermijo, Hermija ljubi Lisandra in on ljubi njo. Hkrati s tem zapletom se začne še druga zgodba, ki se dogaja v svetu fantazije in pravljičnih izmišljotin. Domišljijski svet je vseskozi tesno povezan z realnostjo, kar govori v prid dejstvu, kako pomemben del življenja je domišljija.

»S Snom kresne noči bomo dvignili vstopnico v nepredvidljiv svet lastnih nagonov. Zanima me, kaj se zgodi, ko nam je dovoljeno iztiriti in se utopiti v čutnem morju seksualnih impulzov. Ko postanemo sami sebi lastni eksperiment, prepredeni z nenadzorovanimi fantazijami in animaličnimi odvodi. Rad bi razgrnil mavrico vzpona in padca ljubezenskih zaobljub, prvih zmenkov, razvratnih metuljčkov, hrepenenj, fizične odvisnosti, seksa na tisoč in eno noč, pa potem ljubosumja, preganjanosti, nasilja, prevar in zabavnega dejstva, da postane človek bik, ko ga zadane ljubezen. Svet resničnosti in svet sanj se za eno noč združita. Sanje postanejo meso in nevidne sile nočne čarovnije neusmiljeno obračunajo z zaljubljenci. Posledice izživete kresne noči so za nekatere osvobajajoče, za druge uničevalne. Rad bi naredil prizor, v katerem se združijo umrljivost, praznik, lepota, žalovanje, pesem in svoboda. Ljubezen je slepa. Ljubezen je veličastna. Sen kresne noči je vizija epskega spopada zanjo.«
                                                                                                            Jaša Koceli, režiser

 

 

Prevajalec Jernej Županič
Režiser Jaša Koceli
Scenograf Darjan Mihajlović Cerar 
Kostumografka Branka Pavlič Guček
Koreografka in asistentka režiserja Tajda Podobnik
Skladatelj Miha Petric
Oblikovalec luči David Andrej Francky
Fotografka Mankica Kranjec Ducheyne
Lektorica Živa Čebulj
Asistentka kostumografke Tina Hribernik
Asistent oblikovalca luči Klemen Kuhar

Igrajo
Hipolita, kraljica Amazonk, zaročena s Tezejem Manca Ogorevc
Tezej, atenski vojvoda Rastko Krošl

Hermija, Tezejeva hči, zaljubljena v Lisandra Lucija Harum
Lisander, fant, zaljubljen v Hermijo Lovro Zafred
Helena, dekle, zaljubljeno v Demetrija Maša Grošelj
Demetrij, fant, zaljubljen v Hermijo Urban Kuntarič

Titanija, kraljica vil in vilincev Tanja Potočnik
Oberon, kralj vil in vilincev Tarek Rashid
Škrat Andrej Murenc

Klopčič Damjan M. Trbovc

Prostovoljna izgnanka iz krajine luči Jožica Avbelj, k. g.

Premiera 24. januarja 2025

V predstavi so uporabljeni še verzi iz Shakespearovih sonetov št. 43, 44 in 45, 51, 76, 94 in 129 ter soneta 53 in 115 v celoti; v prevodu Jerneja Županiča.

Glasbenika Wiyaala (vokal), Jan Sever (klavir)
Bosonogo obutev je izdelala Tanja Sabol, Ritabarefoot.

Vodja predstave Saša Kroflič • Šepetalka Maša Grajžel • Lučni mojster Gregor Počivalšek • Tonski mojster Mitja Švener • Rekviziterja Roman Grdina, Ivana Matuzović • Dežurni tehnike Simon Koštric • Oblikovalka maske in frizerka Andreja Veselak Pavlič • Frizerka Sibila Senica • Garderoberki Nika Fartelj, Maja Zimšek • Krojačica Anita Kragelj • Šivilja Ivica Vodovnik • Odrski mojster Gregor Prah • Tehnična vodja Aleksandra Štern • Pomočnik tehnične vodje Rajnhold Jelen

 

 

nazaj