Pesnik, dramatik in prevajalec Gregor Strniša (1930–1987) je eden najpomembnejših slovenskih pesnikov. Njegovo otroštvo in mladost sta zaznamovali bolehnost in prirojena okvara desne roke. Maja 1949 so ga skupaj z mamo in očetom aretirali in oktobra istega leta obsodili na montiranem političnem procesu. Leta 1951 so ga pogojno in predčasno izpustili, zapor pa mu je vcepil nezaupanje do državnih organov in prezir do državnih služb. Za njegov pesniški svet je značilna bogata imaginacija, ki se je napajala pri vrsti arhetipskih mitov in simbolov. S svojim pesniškim opusom predstavlja samosvojo sodobno različico simbolističnega pesništva. V njegovem opusu je prisotno nagnjenje k transcendenci in metafiziki. Nadaljnji razvoj njegove poezije predstavljajo njegove drame (Samorog, Žabe, Ljudožerci, Driada), v katerih se pogosto pojavljajo odlične vložne pesmi. Zelo pomemben del njegovega pisanja je vpletanje pesniške filozofije v dramski svet.
Dogajanje poetične drame Samorog (Založba Obzorja, 1967) je postavljeno v srednjeveško mesto, ki ga po legendi straži samorog. Njegov ustanovitelj je bil Henrik Sekira, ki je samorogu odsekal glavo, zato je njegov rod preklet. Mesto oblega sovražnik Berengar. V mestu živita potomki bogate družine Axtlingov, dvojčici Margarita in Uršula. V mestu se pojavita vojak Wolf in špilman Dizma, v katerem krčmar Pincus in Uršula prepoznata umetnika, ki je nekoč na njihovi hiši naredil barvasto okno z motivom samoroga, nato je odšel iz mesta. Ljudje so govorili, da ga je zastrupilo neko dekle in da se je v gozdu obesil. V obkoljenem mestu si skuša sodnik Bertram pridobiti pametno devico Margarito Axtling.
Svet, ki ga opisuje Strniša, je skupek več svetov. Ta svet je povezan z drugim, večjim in višjim svetom. Metafizični svet je navadno prikazan skozi ljudi, ki v navadnem fizičnem svetu delujejo kot čudaki, norci ... Delo je dramatizirana Strniševa poezija in je v svojem bistvu filozofija, ki razkriva spopad med dobrim in zlim, med lažjo in resnico.
Režiser Janez Pipan
Dramaturginja Tatjana Doma
Scenograf Marko Japelj
Kostumografinja Bjanka Adžić Ursulov
Oblikovanje luči Marko Japelj, Janez Pipan, Mitja Ščuka
Avtor glasbe Mitja Vrhovnik Smrekar
Inštruktor borilnih veščin Rajko Nemec
Lektorica Metka Damjan
Asistent lektorice Jože Volk
Igralci
Glasnik Igor Žužek
Dizma, špilman in tat Mario Šelih
Wolf, najemniški vojak in ropar Kristijan Guček
Margarita, čista devica Nina Ivanišin
Uršula, njena blazna sestra dvojčica Minca Lorenci
Zvezdogled, starec in pijanec Miro Podjed
Pincus, krčmar in krivoprisežnik Bojan Umek
Bertram, krvavi sodnik Vlado Novak k. g.
Rabelj Igor Sancin
Biriči Rajnhold Jelen, Dani Les, Marko Poček, David Vitez
Premiera 15. maja 2009
Za pomoč pri uprizoritvi se zahvaljujemo policijski upravi Republike Slovenije.
Vodja predstave Zvezdana Štrakl Kroflič • Šepetalka Breda Dekleva • Lučni mojstri Mitja Ščuka, Dušan Žnidar, Vlado Lipovec • Tonski mojster Uroš Zimšek • Rekviziterja Anton Cvahte, Denis Polanc • Dežurni tehnike Dani Les • Šivilje Zdenka Anderlič, Dragica Gorišek, Marija Žibert, Ivica Vodovnik • Frizerki Maja Zavec, Marjana Sumrak • Garderoberki Melita Trojar, Mojca Panič • Odrski mojster Gregor Prah • Tehnični vodja Miran Pilko • Upravnica mag. Tina Kosi.